
З того моменту як товар упакований і визначений до перевезення, він стає вантажем. Залежно від габаритів і особливих характеристик, підбирається транспорт і прописується дотримання вимог, необхідне для успішного переміщення містом або за його межами. Успіх заходу залежить від кваліфікації перевізника. Послуги вантажоперевезень надають безліч фірм, є навіть у цій справі “одинаки”, але за відсутності відповідних відгуків це завжди лотерея, програш в якій часто може коштувати дуже дорого. Тому краще довіряти професіоналам.
Різні види вантажів вимагають для перевезення дотримання індивідуальних правил. І вони не обмежуються визначеннями “крихке”, “не кантувати”. Все набагато серйозніше.
Транспортна класифікація вантажів
Існують різні типи класифікацій, ми поговоримо лише про деяких. Насамперед – умови зберігання. Перед перевезенням товар обов ‘язково зберігається хоч кілька годин, і від того, наскільки правильно організований цей процес, залежать його подальші характеристики.
Розрізняють три групи:
- цінні та швидкопсувні – зберігаються на закритих складах, до них належать промислові та продовольчі товари;
- потребують особливого захисту від вологи: папір, метал, обладнання, бавовна;
- не схильні до впливу зовнішнього середовища – вугілля, ліс, будматеріали, транспорт – зберігаються на відкритих майданчиках.
Окремо розглядають небезпечні вантажі, їх ділять на вибухові, гази, легкозаймисті, самозаймисті, інфекційні, їдкі
радіоактивні та інші.
Слід сказати і про живі вантажі. Сюди відносять перевезення рогатої худоби, свиней, птиці. Якщо ви берете з собою в подорож собаку або кішку, то для транспортної компанії це теж живий вантаж. Пам ‘ятайте у Маршака: “Дама здавала в багаж… картину, кошик, картонку і маленьку собачонку “?
Надважкі вантажі – також становлять окрему групу. До них належать такі об ‘єкти як бурильні установки, житлові будинки, генератори. Щоб перемістити таке, потрібно створювати спеціальні умови, будувати неймовірних розмірів транспортні відділення і придумувати хитромудрі способи доставки. Це завжди важко, а значить, і вимагає від замовника захмарного фінансування. Сюди ж відносять і транспортування довгомірних вантажів (понад 20 або 30 м).
Класифікація вантажів за якістю є результатом трьох методів дослідження:
- органолептичний – показники визначаються на основі аналізу сприйняття: смак, запах, зобов ‘язання, зір, слух: використовується для харчових і швидкопсувних продуктів – експерт оцінює зовнішній вигляд, блиск, форму, консистенцію, виявляє наявність або відсутність цвілі;
- лабораторний – проби вантажу перевіряються за допомогою спеціальних приладів і хімічних реактивів – на відміну від першого методу, тут потрібні додаткові витрати, оскільки зразки необхідно ретельно упакувати і доставити до місця проведення аналізу, зазвичай це потрібно для перевезення наливних, насипних і всіх швидкопсувних вантажів;
- натурний – дозволяє оцінити характеристики за допомогою простих вимірювань, в якості матеріалів використовуються рулетки, термометри, барометри, гігрометри та інше, цим методом визначають масові, об ‘ємні та температурні параметри, а також вологість та інші особливості навколишнього середовища.
На практиці всі три методи “перемішуються” – вантаж оцінюється комплексно, і при необхідності замовляються додаткові аналізи.
Як возити швидкопсувні вантажі
Такі товари підрозділяють на кілька груп:
- продукти рослинної переробки,
- тваринного походження,
- саджанці, квіти та інші рослини.
Основною вимогою для всіх груп є жорстке дотримання температурного режиму, причому в окремих випадках допустиму температуру зберігання оголошує замовник, якщо інше не визначено відповідними документами.
Грамотна відправка сипучих вантажів
Пісок, вугілля, зерно, щебінь і їм подібні вантажі – вимагають особливого підходу. Основне – стежити за тим, щоб навалений у кузов об ‘єм не виступав за краї бортів відкритого контейнера. Крім того, він обов ‘язково повинен бути чимось прикритий, хоча б брезентом. В іншому випадку при русі товар розсиплеться, і перевізнику доведеться відшкодовувати збитки.
Класифікація вантажних перевезень
- міжнародні – головна відмінність – товар неодмінно залишає межі однієї держави і рухається на територію іншої; при такому сценарії, зрозуміло, необхідності отримання багатьох дозволів не уникнути, і краще подбати про це заздалегідь, не намагаючись вникати в доцільність тієї чи іншої вимоги – собі дорожче; зате потім ніщо не завадить вам швидко і безперешкодно перетнути кордон;
- міжрегіональні – переміщення товару всередині однієї країни, з одного регіону до іншої, поширений серед комерційних організацій.
Види перевезень розрізняють і за типом транспортного засобу, який задіяно:
- автомобілем,
- залізницею,
- літаком,
- мультимодальні.
Найбільш вигідними і менш витратними вважаються автомобільні перевезення. Останній варіант передбачає залучення декількох видів транспорту одночасно.
Окремо треба виділити збірні перевезення. Для більш вигідного переміщення товари накопичуються в точці збірки і відправляються по одному і тому ж маршруту. Замовник оплачує лише місце, яке займає його вантаж у великому контейнері. За цим типом побудовані поштові відправки.
Документальний супровід
Щоб в дорозі не виникли проблеми, завжди треба оформляти необхідні документи. Для безпечного і безперешкодного переміщення вантажів обов ‘язкові:
- подорожній лист, в якому відображаються всі реквізити перевізника, а також дані автомобіля, інші позначки;
- автотранспортна накладна – необхідна на кожен виїзд, нехай і вантажу одного типу;
- відомості про добровільне страхування – на випадок ДТП та інших дорожніх ситуацій.
За відсутності цих документів компетентні органи накладають різні штрафи на водія і перевізника, можливе і позбавлення ліцензії.